Bodzavirág
A bodzavirágot megfázásra, hörghurutra, izzasztószerként és immunrendszeri serkentőként is felhasználhatjuk. Fogyasztása ajánlott lázcsillapításra is, valamint bőséges izzadás idézhető elő vele kiütéses láz (kanyaró, skarlát) esetén, valamint hurutos fertőzésnél (hörgőgyulladás, influenza).
Fokozza a vér tisztulását és méregtelenítő hatással is bír.
A bodzateát étkezés előtt fogyasszuk, lehetőleg ízesítés nélkül. Nátha esetén napi 2-3 csészével is ihatunk belőle, amilyen forrón csak bírjuk. Hatékonyságát növeli, ha forró lábfürdőt veszünk és közben forró bodzateát iszunk, majd azonnal ágyba bújunk, ugyanis ilyen módon erős izzadást érhetünk el, ezzel méregtelenítjük szervezetünket, és meggyorsítjuk a gyógyulást. Napi egy-három csészével korlátlan ideig iható.
Menta
A menta kiváló immunerősítő: nélkülözhetetlen a megfázásos betegségek kezelésénél. Nagyon hatásos görcsoldó és emésztésjavító, valamint jól használható köhögésre, baktériumölő hatásának köszönhetően pedig légúti és húgyúti fertőzésekre, gyulladásokra, lázcsillapításra is alkalmas. Nyugtató és gyulladáscsökkentő tulajdonságai révén segíthet a torok irritációjának enyhítésében.
Megfázásra, köhögésre, légúti gyulladásra napi 3 csészével kell inni bármikor napközben, és emellett inhalálni is lehet vele akár naponta többször is. Emésztésjavításra étkezés után 15 perccel kell inni egy csészével.
Frissítő ízével és illatával a testet és a lelket is felpezsdíti.
Csipkebogyó
A csipkebogyó magas C-vitamin és ásványi anyag tartalma miatt kiváló immunerősítő és növeli az ellenálló képességet. A benne található flavonoidok kiegészítik az aszkorbinsav hatását, valamint enyhén gátolják gyors lebomlását. A csipkebogyó szabályozza az erek áteresztő képességét is, erősíti az érfalakat, gyorsítja a véráramot, ezért nem csak influenza esetén érdemes fogyasztani.
A csipkebogyó gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságokkal is rendelkezik.
Fontos, hogy sose forrázzuk a csipkebogyót, mert elveszíti C-vitamin tartalmának jelentős részét!
Kasvirág
A kasvirág gyógyhatásait már évszázadok óta használják az emberek. Napjainkban teaként, étrend-kiegészítőként fogyasztják, illetve kivonatként is kapható. A leggyakrabban a náthás panaszok kezelésére alkalmazzák, egyes vizsgálatok szerint lerövidítheti a tünetek fennállásának idejét.
A kasvirág támogatja az immunrendszer működését, a vírusos és bakteriális eredetű megbetegedések leküzdését, méghozzá a feltételezések szerint úgy, hogy a növényben található anyagok segítik a fehérvérsejtek előállítását. Fertőzések esetében ezek a sejtek fontos szerepet játszanak a védekezésben. Bizonyos kutatások a húgyúti és a fület érintő fertőzések meglétekor is hasznosnak találták.
Gyömbér
A karakteres ízű gyömbér a konyhák gyakori szereplője. A zimankósabb időben levesbe, teába téve melengető hatású. A nátha és az influenza kiváltotta panaszok mérséklésére, a hányinger csillapítására és az emésztés támogatására alkalmazzák. Egyes vizsgálatokban megfigyelték, hogy csökkentheti a vércukorszintet, illetve a menstruációs fájdalom ellen is bevethető. A benne található gingerol nevű anyag a fertőzések ellen hat, megakadályozhatja egyes baktériumok növekedését. A friss gyömbér az elsősorban télen felső légúti fertőzéseket okozó légúti óriássejtes vírus (RSV) ellen bizonyult hatásosnak.
A gyömbér fokozza az immunrendszer működését és enyhíti a torokfájást. Gyulladáscsökkentő hatása mellett kellemes, fűszeres ízt ad a teának.
Hársfavirág
A hársfavirág az egyik leggyakrabban használt gyógynövény megfázásra és influenzára. Izzasztó hatásánál fogva lerövidíti a gyógyulási időt. Csillapítja a lázat és a köhögést, valamint csökkenti az orrváladék mennyiségét és megszünteti a fejfájást is. Betegség esetén napi három csészével is fogyasztható, míg a panaszok nem enyhülnek.
· A teákat készítsük frissen, és hagyjuk állni 5-10 percig, hogy a gyógynövények hatóanyagai kioldódjanak.
· Náthás időszakban cukor helyett mézzel is ízesíthetjük teánkat. A méz antibakteriális és torokfájást enyhítő hatással rendelkezik.
· Bátran variáljuk a teák összetevőit a változatosság érdekében.
· Fogyasszunk elegendő folyadékot, pihenjünk sokat, és tartsuk be az egészséges étkezési szokásokat.
A téli betegségek időszakában a gyógyteák fogyasztása kiváló módja az immunrendszer erősítésének és a betegségek elleni védekezésnek.
Fedezd fel webáruházunk kínálatát, ahol nemcsak ezeket a finom teákat találod meg, hanem számos ízletes élvezeti teánkat is. Engedd, hogy a természet ereje támogassa egészségedet!